Proč ceny nemovitostí neustále rostou a co na to hypotéky?

11.03.2020

Ceny nemovitostí stále rostou, zatímco úrokové sazby hypoték klesají. V prvním čtvrtletí roku 2019 podle dat Eurostatu cena bytů a rodinných domů meziročně vzrostla o 9,4%. Proč ceny domů a bytů stále následují rostoucí trend se podíváme v následujícím článku s majitelem Musil Reality, Tomášem Musilem.

Růst cen nemovitostí v Evropě

Průměrný nárůst cen nemovitostí v celé EU je pouze 4%. V ČR tedy rostou ceny nemovitostí 2x rychleji než ve zbytku Evropy. V sousedním Rakousku rostly ceny v průměru o 4,2%, v Německu o 5% a na Slovensku o 5,7%. Rychlejší růst cen nemovitostí zaznamenávají už jen v Maďarsku. Konkrétně se jedná o 11,3 %.

Proč v České republice ceny nemovitostí stále rostou?

Důvodů je hned několik. Můžeme to shrnout do třech zásadních bodů. Prvním může být pomalá legislativa. Nutně bychom potřebovali stavět nové byty. A především ve větším množství. V současné době je po bydlení velká poptávka. Bytů je nedostatek, a to šponuje ceny nahoru.

Dalším důvodem je také fakt, že se daří ekonomice. Mzdy rostou, lidé vidí budoucnost optimisticky a mají chuť utrácet.

Třetí možné vysvětlení kontinuálního růstu cen nemovitostí mohou být úrokové sazby, které jsou stále velmi nízké. A pokud mají lidé alespoň nějaké finanční prostředky, chtějí hypotéku, chtějí bydlet a chtějí kupovat.

Kdy se růst cen nemovitostí může zastavit?

Domnívám se, že růst cen nemovitostí vydrží někdy do roku 2022. Pak se začne projevovat „něco jako krize". Naznačují to různé ekonomické indicie.

Například velké automobilky začínají šetřit a v některých státech už ceny nemovitostí nerostou. Lidé si berou méně hypoték a banky se připravují, že jejich peníze budou „dražší". Ekonomové, kteří předpověděli krizi v roce 2008 už veřejně tvrdí, že krize se blíží. Někteří dokonce varují, že bude mít ještě horší dopad než ta poslední.

Není tedy otázkou, zda „něco jako krize" přijde. Ale kdy to přijde.

Co je však jisté, že z dlouhodobého hlediska nebude mít žádná krize trvalý dopad na ceny nemovitostí. Tyto se po dobu ekonomického propadu sice sníží, nebo jen stabilizují, a za nějakou dobu se opět vrátí ke svému růstu. Důkazem je právě krize z roku 2008.

A co na to hypotéky?

Shrnul jsem pro vás pár zásadních faktů.

Výše úrokových sazeb už půl roku padá Během léta 2019 byla průměrná sazba 2,68% Zájem lidí o hypotéky klesá, respektive méně lidí dostane úvěr V červenci 2019 dostalo hypotéku 6 615 lidí, před rokem 7 016 lidí Zvyšuje se výše hypotečního úvěru, lidé si půjčují vyšší částky V létě 2019 byla průměrná vypůjčená částka přes 2,3 mil. Kč, před dvěma lety to bylo o 300 000 Kč méně

Proč se banky tak snaží?

Otázkou je, proč se banky tolik snaží a předhánějí se v nízkých úrokových sazbách? Vědí, že během poměrně krátké doby (rok nebo maximálně dva), budou muset sazby navýšit. Snaží se tak zafixovat „jisté" peníze, což znamená, že půjčují co nejvíce lidem, co nejvíce peněz. Tím si zajišťují „jisté" příjmy. I banky tedy mírně řečeno tuší, že bude takzvaně „hůř".

Kam až mohou úrokové sazby klesat? Těžko předpokládat chování světové, natož české ekonomiky a jednotlivých bank. Jyske Bank, třetí největší dánská banka, nabízí hypotéky s desetiletou fixací úrokové sazby, která je stanovena na -0,5 %.

Ano, čtete dobře.

Dánská banka vám v podstatě platí za to, že si u ní půjčíte peníze. Je to pro banku lepší situace, než kdyby půjčovala peníze s vyššími úroky a lidé své závazky nezvládali hradit. Díky různým poplatkům se nakonec nebude jednat o úplně záporné číslo. Ale už jen fakt, že nějaká banka něco takového realizuje, je skutečně důkazem, že „možné je i nemožné".

Pěkný den vám přeje

Tomáš Musil

www.musilreality.cz

Město / Obec
Druh nemovitosti
 • Ovlivňuje pandemie koronaviru ceny nemovitostí?

  18.10.2020

  Jak velký bude dopad ekonomické krize na trh nemovitostí a zda můžeme očekávat změny cen nemovitostí spojené s mimořádnými nařízeními se dozvíte v článku od Tomáše Musila, majitele Musil Reality.

 • Zprostředkováváme prodej jedinečného historického domu v Olomouci

  04.09.2020

  Ve výhradním zastoupení nabízíme prodej krásného objektu v historickém centru města Olomouce. Ideální jako investiční nemovitost. Navštivte s námi objekt s vysokou historickou hodnotou.

 • Jak se projeví zrušená daň z nabytí nemovitosti?

  22.07.2020

  V červenci roku 2020 vláda schválila návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Jak se zachovat v případě, že jsem daň již zaplatil a jakou úlohu hrají časové testy? V čem spatřujeme hlavní přínos a je opravdu vhodná doba na nákup nemovitosti? Odpoví Tomáš Musil.

 • Profesionální home staging nemovitosti

  04.06.2020

  Profesionální home staging jako nedílná součást efektivní prezentace nemovitosti, díky kterému zvedneme její hodnotu dokonce o několik procent. Co home staging obnáší a jaké jsou jeho reálné výsledky pro klienty Musil Reality? Na to se podíváme v následujícím článku.

 • Prodej domu bez realitky nemusí znamenat více peněz, ale více starostí

  06.05.2020

  U prodeje domu takzvaně „bez realitky“ se může na první pohled zdát, že ušetříte provizi, kterou po vás realitní kancelář požaduje. Celý proces je ale mnohem komplikovanější. Tak si ho pojďme detailně rozebrat. Ať se v případě prodeje vašeho domu, bytu nebo jiné nemovitosti rozhodnete správně.

 • Co byste měli vědět o přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí?

  23.04.2020

  Daň z nabytí nemovitých věcí je typ daně, kterou je nutné v České republice uhradit po nabytí, chcete-li po koupi bytu, domu, pozemku, chaty apod. Vyjma nemovitostí, které mají z úhrady této daně výjimku. Existence této daně je více než spornou otázkou a je předmětem mnoha diskuzí. Logicky, protože za své, již jednou zdaněné peníze, kupujete nemovitost, a musíte za to znovu platit další daň.

 • Proč se pronájem bytu bez realitky nevyplatí?

  08.04.2020

  Služby, kde je vyžadována odbornost, se na každý pád vyplatí svěřit specialistům. A reality jsou právě takovou činností, kterou by měli vykonávat jen a pouze odborníci. Pronájem bytu bez realitky je toho výborným příkladem.

 • Vliv epidemie coronaviru na ceny nemovitostí v Olomouckém kraji

  02.04.2020

  To, že je současná situace kolem epidemie coronaviru počátkem ekonomické krize, dnes tuší téměř každý. Jak velký bude dopad mimořádných hygienických opatření na celosvětovou ekonomiku není ale zatím zcela jasné. S jistotou můžeme říci, že následky současné situace budou značné a další ekonomická krize je takzvaně za dveřmi. Jak se projeví pandemie coronaviru a jak následné ekonomické krize ovlivní vývoj ceny nemovitostí v Olomouckém kraji? To je v poslední době asi nejčastější dotaz našich klientů, na který se vám nyní snažím stručně odpovědět.

 • Video prezentace nemovitosti

  12.03.2020

  Video prezentace nemovitosti jako rozdílový prvek úspěšného prodeje nebo pronájmu

 • Realitní kancelář

  11.03.2020

  Prodej, koupě, nebo pronájem nemovitosti je zásadní životní rozhodnutí. Jak poznám dobrou realitní kancelář? Mrkněte na nový článek od Musil Reality.

Je vyžadován e-mail

Spinner

Pro zpřístupnění této stránky prosím zadejte svůj e-mail.