Jak se projeví zrušená daň z nabytí nemovitosti?

Jak se projeví zrušená daň z nabytí nemovitosti?
Jak se projeví zrušená daň z nabytí nemovitosti?

Koncem dubna letošního roku 2020 předložila vláda návrh na zrušení kontroverzní daně z nabytí nemovitosti, který byl schválen v červenci roku 2020. Jak se zachovat v případě, že jsem daň již zaplatil a jakou úlohu hrají časové testy? V čem spatřujeme hlavní přínos zrušení daně a je opravdu vhodná doba na nákup nemovitosti? Na aktuální téma, které hýbe realitním trhem, vám stručně a odborně odpoví Tomáš Musil, majitel Musil Reality.

Zrušení daně z nabytí nemovitosti přináší samé dobré zprávy

Zrušení daně z nabytí nemovitosti bylo a je jedním z nejvíce diskutovaných témat na realitním trhu. Je to logické. De facto docházelo ke zdanění něčeho, co jsme zakoupili již z jednou zdaněných peněz. Navíc, ne ve všech státech EU tato daň existuje. Například na Slovensku je zrušena od roku 2005.


Nyní jsme se dočkali i my v ČR. Sněmovna před časem schválila, nejtěsnější možnou většinou hlasů, dlouho avizovaný návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Rozporuplná daň ve výši 4 % z hodnoty nemovitosti tak již při koupi staršího objektu nebude hrazena. U novostaveb nebyla hrazena nikdy. Lidé, kteří koupili nemovitost v období od prosince 2019, a tuto daň uhradili, si mohou zažádat o její vrácení. Ti, co nemovitost v roce 2020 již koupili, ale zatím daň nehradili, tak už činit nemusí. Dokonce zůstala možnost odpočtu úroků z hypotečního úvěru ze základu daně. Přetrvalo tedy i daňové zvýhodnění, které mělo být dle prvního návrhu zákona zrušeno.


Dle mého názoru se jedná o velmi dobrou zprávu, která znamená ušetření nemalé částky při koupi nemovitosti. Kolik uspoříte při koupi nemovitosti v roce 2020 oproti předešlým letům znázorňuje následující tabulka:

Jak se projeví zrušená daň z nabytí nemovitosti?

Pokud tedy zvažujete koupi nemovitosti, tak právě teď je na to nejvhodnější doba. Podporuje to i drobné snižování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Rozhodně nyní nelze očekávat jejich postupný dlouhodobý růst, o kterém se mluvilo před začátkem pandemie koronaviru.

Proč koupit nemovitost v roce 2020 a neodkládat na další roky?

Důvodem je tzv. časový test vlastnictví nemovitosti.

„Časový test znázorňuje nutnou dobu mezi nabytím a prodejem nemovitosti pro osvobození od daně ze zisku při prodeji nemovitosti."

Pokud jste vlastnili nemovitost minimálně 5 let nebo jste zde měli bydliště minimálně 2 roky, není nutné platit daň ze zisku při jejím prodeji. Z toho vyplývá, že ten, kdo stihne pořídit nemovitost ještě letos, bude se řídit tzv. časovým testem dle stávajících pravidel. Podle nového zákona bude časový test od 1. 1. 2021 prodloužen pravděpodobně až na 10 let.

Jak je to s daněmi ohledně nemovitostí v roce 2020? Mrkněte se na nové video od Tomáše Musila, které nabízí konkrétní přehled k daňové problematice.

Zvažujete koupi bytu nebo domu v Olomouckém kraji?

Pro ty, kteří vyčkávali s nákupem nemovitosti, je nyní nejvhodnější doba. V případě, že zvažujete nákup nemovitosti v Olomouckém kraji, se proto neváhejte obrátit na odborníky z realitní kanceláře Musil Reality. Potřebujete poradit nebo se informovat ohledně daně z nabytí nemovitosti? Neváhejte nás kdykoliv kontaktovat. Rádi vám pomůžeme.


Za kolektiv Musil Reality vám přeje pěkný den Tomáš Musil

Jak je to s daněmi ohledně nemovitostí v roce 2020?

Zadejte alespoň tři znaky