Jak se projeví zrušená daň z nabytí nemovitosti?

22.07.2020

Koncem dubna letošního roku 2020 předložila vláda návrh na zrušení kontroverzní daně z nabytí nemovitosti, který byl schválen v červenci roku 2020. Jak se zachovat v případě, že jsem daň již zaplatil a jakou úlohu hrají časové testy? V čem spatřujeme hlavní přínos zrušení daně a je opravdu vhodná doba na nákup nemovitosti? Na aktuální téma, které hýbe realitním trhem, vám stručně a odborně odpoví Tomáš Musil, majitel Musil Reality.

Zrušení daně z nabytí nemovitosti přináší samé dobré zprávy

Zrušení daně z nabytí nemovitosti bylo a je jedním z nejvíce diskutovaných témat na realitním trhu. Je to logické. De facto docházelo ke zdanění něčeho, co jsme zakoupili již z jednou zdaněných peněz. Navíc, ne ve všech státech EU tato daň existuje. Například na Slovensku je zrušena od roku 2005.

Nyní jsme se dočkali i my v ČR. Sněmovna před časem schválila, nejtěsnější možnou většinou hlasů, dlouho avizovaný návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Rozporuplná daň ve výši 4 % z hodnoty nemovitosti tak již při koupi staršího objektu nebude hrazena. U novostaveb nebyla hrazena nikdy. Lidé, kteří koupili nemovitost v období od prosince 2019, a tuto daň uhradili, si mohou zažádat o její vrácení. Ti, co nemovitost v roce 2020 již koupili, ale zatím daň nehradili, tak už činit nemusí. Dokonce zůstala možnost odpočtu úroků z hypotečního úvěru ze základu daně. Přetrvalo tedy i daňové zvýhodnění, které mělo být dle prvního návrhu zákona zrušeno.

Dle mého názoru se jedná o velmi dobrou zprávu, která znamená ušetření nemalé částky při koupi nemovitosti. Kolik uspoříte při koupi nemovitosti v roce 2020 oproti předešlým letům znázorňuje následující tabulka:

Jak se projeví zrušená daň z nabytí nemovitosti?

Pokud tedy zvažujete koupi nemovitosti, tak právě teď je na to nejvhodnější doba. Podporuje to i drobné snižování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Rozhodně nyní nelze očekávat jejich postupný dlouhodobý růst, o kterém se mluvilo před začátkem pandemie koronaviru.

Proč koupit nemovitost v roce 2020 a neodkládat na další roky?

Důvodem je tzv. časový test vlastnictví nemovitosti.

„Časový test znázorňuje nutnou dobu mezi nabytím a prodejem nemovitosti pro osvobození od daně ze zisku při prodeji nemovitosti."

Pokud jste vlastnili nemovitost minimálně 5 let nebo jste zde měli bydliště minimálně 2 roky, není nutné platit daň ze zisku při jejím prodeji. Z toho vyplývá, že ten, kdo stihne pořídit nemovitost ještě letos, bude se řídit tzv. časovým testem dle stávajících pravidel. Podle nového zákona bude časový test od 1. 1. 2021 prodloužen pravděpodobně až na 10 let.

Jak je to s daněmi ohledně nemovitostí v roce 2020? Mrkněte se na nové video od Tomáše Musila, které nabízí konkrétní přehled k daňové problematice.

Zvažujete koupi bytu nebo domu v Olomouckém kraji?

Pro ty, kteří vyčkávali s nákupem nemovitosti, je nyní nejvhodnější doba. V případě, že zvažujete nákup nemovitosti v Olomouckém kraji, se proto neváhejte obrátit na odborníky z realitní kanceláře Musil Reality. Potřebujete poradit nebo se informovat ohledně daně z nabytí nemovitosti? Neváhejte nás kdykoliv kontaktovat. Rádi vám pomůžeme.

Za kolektiv Musil Reality vám přeje pěkný den Tomáš Musil

Město / Obec
Druh nemovitosti
 • Ovlivňuje pandemie koronaviru ceny nemovitostí?

  18.10.2020

  Jak velký bude dopad ekonomické krize na trh nemovitostí a zda můžeme očekávat změny cen nemovitostí spojené s mimořádnými nařízeními se dozvíte v článku od Tomáše Musila, majitele Musil Reality.

 • Zprostředkováváme prodej jedinečného historického domu v Olomouci

  04.09.2020

  Ve výhradním zastoupení nabízíme prodej krásného objektu v historickém centru města Olomouce. Ideální jako investiční nemovitost. Navštivte s námi objekt s vysokou historickou hodnotou.

 • Jak se projeví zrušená daň z nabytí nemovitosti?

  22.07.2020

  V červenci roku 2020 vláda schválila návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Jak se zachovat v případě, že jsem daň již zaplatil a jakou úlohu hrají časové testy? V čem spatřujeme hlavní přínos a je opravdu vhodná doba na nákup nemovitosti? Odpoví Tomáš Musil.

 • Profesionální home staging nemovitosti

  04.06.2020

  Profesionální home staging jako nedílná součást efektivní prezentace nemovitosti, díky kterému zvedneme její hodnotu dokonce o několik procent. Co home staging obnáší a jaké jsou jeho reálné výsledky pro klienty Musil Reality? Na to se podíváme v následujícím článku.

 • Prodej domu bez realitky nemusí znamenat více peněz, ale více starostí

  06.05.2020

  U prodeje domu takzvaně „bez realitky“ se může na první pohled zdát, že ušetříte provizi, kterou po vás realitní kancelář požaduje. Celý proces je ale mnohem komplikovanější. Tak si ho pojďme detailně rozebrat. Ať se v případě prodeje vašeho domu, bytu nebo jiné nemovitosti rozhodnete správně.

 • Co byste měli vědět o přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí?

  23.04.2020

  Daň z nabytí nemovitých věcí je typ daně, kterou je nutné v České republice uhradit po nabytí, chcete-li po koupi bytu, domu, pozemku, chaty apod. Vyjma nemovitostí, které mají z úhrady této daně výjimku. Existence této daně je více než spornou otázkou a je předmětem mnoha diskuzí. Logicky, protože za své, již jednou zdaněné peníze, kupujete nemovitost, a musíte za to znovu platit další daň.

 • Proč se pronájem bytu bez realitky nevyplatí?

  08.04.2020

  Služby, kde je vyžadována odbornost, se na každý pád vyplatí svěřit specialistům. A reality jsou právě takovou činností, kterou by měli vykonávat jen a pouze odborníci. Pronájem bytu bez realitky je toho výborným příkladem.

 • Vliv epidemie coronaviru na ceny nemovitostí v Olomouckém kraji

  02.04.2020

  To, že je současná situace kolem epidemie coronaviru počátkem ekonomické krize, dnes tuší téměř každý. Jak velký bude dopad mimořádných hygienických opatření na celosvětovou ekonomiku není ale zatím zcela jasné. S jistotou můžeme říci, že následky současné situace budou značné a další ekonomická krize je takzvaně za dveřmi. Jak se projeví pandemie coronaviru a jak následné ekonomické krize ovlivní vývoj ceny nemovitostí v Olomouckém kraji? To je v poslední době asi nejčastější dotaz našich klientů, na který se vám nyní snažím stručně odpovědět.

 • Video prezentace nemovitosti

  12.03.2020

  Video prezentace nemovitosti jako rozdílový prvek úspěšného prodeje nebo pronájmu

 • Realitní kancelář

  11.03.2020

  Prodej, koupě, nebo pronájem nemovitosti je zásadní životní rozhodnutí. Jak poznám dobrou realitní kancelář? Mrkněte na nový článek od Musil Reality.

Je vyžadován e-mail

Spinner

Pro zpřístupnění této stránky prosím zadejte svůj e-mail.