Ovlivňuje pandemie koronaviru ceny nemovitostí?

18.10.2020

Současná situace ohledně pandemie koronaviru není příznivá. Většina předních ekonomů se shoduje, že následkem může být globální hospodářská recese. Jak velký bude dopad ekonomické krize na trh nemovitostí? Můžeme očekávat změny cen nemovitostí spojené s mimořádnými nařízeními? To se dozvíte v novém článku od Tomáše Musila, majitele Musil Reality.

Projeví se ekonomická krize na cenách nemovitostí?

Je zřejmé, že vývoj koronavirové situace v zemi spěje k počátku hospodářské krize. Jak velký bude dopad mimořádných opatření na celkovou ekonomiku prozatím není jasné a nedá se ani předvídat. Přesné prognózy by byly pouhou spekulací. Vycházím proto z dat a zkušeností z poslední ekonomické krize roku 2008, a také z výsledků epidemiologických opatření na jaře 2020.

Jelikož působím na trhu s nemovitostmi zejména v Olomouckém kraji, pojďme se společně podívat na dopady zmíněných situací pouze v této oblasti. Výsledkem poslední ekonomické krize bylo:

Snížení počtu poskytnutých hypotečních úvěrů

Snížení ceny nemovitostí v horších lokalitách až o 30%

Snížení počtu prodávaných a kupovaných nemovitostí

Zvýšení zájmu o nájemní bydlení

Zvýšení počtu spekulativních (výhodných) koupí

Je však nutné uvést, že dopad každé krize je pouze dočasný a z dlouhodobého hlediska nemá vliv na cenu nemovitostí. Například v roce 2010 začaly ceny nemovitostí opětovně růst a v roce 2017 se v Olomouci a v Olomouckém kraji dostaly na své maximum, které drží dodnes. Tehdejší krize s sebou nepřinesla téměř žádný dopad ani na nabídku kvalitních nemovitostí ve výrobních lokalitách. Jejich cena se v době krize nesnížila.

S úplným opakem jsme se však setkali na jaře toho roku po první koronavirové vlně. V průběhu mimořádných jarních opatření, a také bezprostředně po nich, se ukázalo, že zájem o nemovitosti v Olomouckém je extrémní. Prodává se vše a za jakoukoliv sumu.

Koronavirus ceny nemovitostí nezmění

Můžeme říct, že na ceny nemovitostí v Olomouci a v celém Olomouckém kraji, nemá koronavirus a opatření s ním spojená žádný vliv. Může za to především stále rostoucí poptávka o tuto lokalitu. Zájem o koupi nemovitostí v Olomouci je dokonce větší než na konci roku 2019.

Dle mého názoru za trvalým růstem zájmu o koupi nemovitosti v Olomouckém kraji stojí mimo jiné tyto základní faktory:

Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Snížení sazeb u hypoték na historické minimum

Snaha investorů přeměnit „nejisté“ peníze na hodnotnější a trvalejší statky, tedy nemovitosti

Olomouc je výbornou lokalitou pro život

Ve větších městech, především v Praze, jsou zkušenosti však jiné. S první vlnou mimořádných opatření v důsledku epidemie koronaviru zájem o koupi nemovitosti značně klesnul. Tato situace však netrvala dlouho a na cenu nemovitostí neměla žádný zásadní vliv. V současné době zájem o koupi nemovitostí v Praze opět klesá. Dle mého názoru je tato situace způsobena především silnou závislostí pražského realitního trhu na turistech a cizincích.

Bydlení je, a vždy bude základní životní potřebou

Pro uchopení celé situace je nutné si uvědomit, že bydlení je zásadní životní potřebou každého z nás. Bydlet se bude vždy bez ohledu na ekonomickou situaci ve světě.

V případě koupě nemovitosti se jedná o dlouhodobou investici. Ekonomické krize a propady ovlivňují vaši nemovitost pouze krátkodobě. Mějte tedy na paměti, že z dlouhodobého hlediska se vždy jedná o velmi stabilní a stále rostoucí investici.

Máte zájem o konzultaci nebo potřebujete poradit s koupí či prodejem nemovitosti? Neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme.

Pevné zdraví přeje za kolektiv Musil Reality,

Tomáš Musil

Město / Obec
Druh nemovitosti
 • Jaká je situace na trhu bydlení v Olomouci?

  22.02.2021

  Víte, jaký je prozatímní dopad epidemie koronaviru na vývoj cen nemovitostí? A jaké ceny můžete očekávat při hledání bydlení v Olomouci? Přečtěte si nejnovější článek od Tomáše Musila, majitele Musil Reality.

 • Ovlivňuje pandemie koronaviru ceny nemovitostí?

  18.10.2020

  Jak velký bude dopad ekonomické krize na trh nemovitostí a zda můžeme očekávat změny cen nemovitostí spojené s mimořádnými nařízeními se dozvíte v článku od Tomáše Musila, majitele Musil Reality.

 • Zprostředkováváme prodej jedinečného historického domu v Olomouci

  04.09.2020

  Ve výhradním zastoupení nabízíme prodej krásného objektu v historickém centru města Olomouce. Ideální jako investiční nemovitost. Navštivte s námi objekt s vysokou historickou hodnotou.

 • Jak se projeví zrušená daň z nabytí nemovitosti?

  22.07.2020

  V červenci roku 2020 vláda schválila návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Jak se zachovat v případě, že jsem daň již zaplatil a jakou úlohu hrají časové testy? V čem spatřujeme hlavní přínos a je opravdu vhodná doba na nákup nemovitosti? Odpoví Tomáš Musil.

 • Profesionální home staging nemovitosti

  04.06.2020

  Profesionální home staging jako nedílná součást efektivní prezentace nemovitosti, díky kterému zvedneme její hodnotu dokonce o několik procent. Co home staging obnáší a jaké jsou jeho reálné výsledky pro klienty Musil Reality? Na to se podíváme v následujícím článku.

 • Prodej domu bez realitky nemusí znamenat více peněz, ale více starostí

  06.05.2020

  U prodeje domu takzvaně „bez realitky“ se může na první pohled zdát, že ušetříte provizi, kterou po vás realitní kancelář požaduje. Celý proces je ale mnohem komplikovanější. Tak si ho pojďme detailně rozebrat. Ať se v případě prodeje vašeho domu, bytu nebo jiné nemovitosti rozhodnete správně.

 • Co byste měli vědět o přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí?

  23.04.2020

  Daň z nabytí nemovitých věcí je typ daně, kterou je nutné v České republice uhradit po nabytí, chcete-li po koupi bytu, domu, pozemku, chaty apod. Vyjma nemovitostí, které mají z úhrady této daně výjimku. Existence této daně je více než spornou otázkou a je předmětem mnoha diskuzí. Logicky, protože za své, již jednou zdaněné peníze, kupujete nemovitost, a musíte za to znovu platit další daň.

 • Proč se pronájem bytu bez realitky nevyplatí?

  08.04.2020

  Služby, kde je vyžadována odbornost, se na každý pád vyplatí svěřit specialistům. A reality jsou právě takovou činností, kterou by měli vykonávat jen a pouze odborníci. Pronájem bytu bez realitky je toho výborným příkladem.

 • Vliv epidemie coronaviru na ceny nemovitostí v Olomouckém kraji

  02.04.2020

  To, že je současná situace kolem epidemie coronaviru počátkem ekonomické krize, dnes tuší téměř každý. Jak velký bude dopad mimořádných hygienických opatření na celosvětovou ekonomiku není ale zatím zcela jasné. S jistotou můžeme říci, že následky současné situace budou značné a další ekonomická krize je takzvaně za dveřmi. Jak se projeví pandemie coronaviru a jak následné ekonomické krize ovlivní vývoj ceny nemovitostí v Olomouckém kraji? To je v poslední době asi nejčastější dotaz našich klientů, na který se vám nyní snažím stručně odpovědět.

 • Video prezentace nemovitosti

  12.03.2020

  Video prezentace nemovitosti jako rozdílový prvek úspěšného prodeje nebo pronájmu

Je vyžadován e-mail

Spinner

Pro zpřístupnění této stránky prosím zadejte svůj e-mail.