Ovlivňuje pandemie koronaviru ceny nemovitostí?

Ovlivňuje pandemie koronaviru ceny nemovitostí?
Ovlivňuje pandemie koronaviru ceny nemovitostí?

Současná situace ohledně pandemie koronaviru není příznivá. Většina předních ekonomů se shoduje, že následkem může být globální hospodářská recese. Jak velký bude dopad ekonomické krize na trh nemovitostí? Můžeme očekávat změny cen nemovitostí spojené s mimořádnými nařízeními? To se dozvíte v novém článku od Tomáše Musila, majitele Musil Reality.

Projeví se ekonomická krize na cenách nemovitostí?

Je zřejmé, že vývoj koronavirové situace v zemi spěje k počátku hospodářské krize. Jak velký bude dopad mimořádných opatření na celkovou ekonomiku prozatím není jasné a nedá se ani předvídat. Přesné prognózy by byly pouhou spekulací. Vycházím proto z dat a zkušeností z poslední ekonomické krize roku 2008, a také z výsledků epidemiologických opatření na jaře 2020.

Jelikož působím na trhu s nemovitostmi zejména v Olomouckém kraji, pojďme se společně podívat na dopady zmíněných situací pouze v této oblasti. Výsledkem poslední ekonomické krize bylo:

  • Snížení počtu poskytnutých hypotečních úvěrů

  • Snížení ceny nemovitostí v horších lokalitách až o 30%

  • Snížení počtu prodávaných a kupovaných nemovitostí

  • Zvýšení zájmu o nájemní bydlení

  • Zvýšení počtu spekulativních (výhodných) koupí

Je však nutné uvést, že dopad každé krize je pouze dočasný a z dlouhodobého hlediska nemá vliv na cenu nemovitostí. Například v roce 2010 začaly ceny nemovitostí opětovně růst a v roce 2017 se v Olomouci a v Olomouckém kraji dostaly na své maximum, které drží dodnes. Tehdejší krize s sebou nepřinesla téměř žádný dopad ani na nabídku kvalitních nemovitostí ve výrobních lokalitách. Jejich cena se v době krize nesnížila.

S úplným opakem jsme se však setkali na jaře toho roku po první koronavirové vlně. V průběhu mimořádných jarních opatření, a také bezprostředně po nich, se ukázalo, že zájem o nemovitosti v Olomouckém je extrémní. Prodává se vše a za jakoukoliv sumu.

Koronavirus ceny nemovitostí nezmění

Můžeme říct, že na ceny nemovitostí v Olomouci a v celém Olomouckém kraji, nemá koronavirus a opatření s ním spojená žádný vliv. Může za to především stále rostoucí poptávka o tuto lokalitu. Zájem o koupi nemovitostí v Olomouci je dokonce větší než na konci roku 2019.

Dle mého názoru za trvalým růstem zájmu o koupi nemovitosti v Olomouckém kraji stojí mimo jiné tyto základní faktory:

  • Zrušení daně z nabytí nemovitosti

  • Snížení sazeb u hypoték na historické minimum

  • Snaha investorů přeměnit „nejisté“ peníze na hodnotnější a trvalejší statky, tedy nemovitosti

  • Olomouc je výbornou lokalitou pro život

Ve větších městech, především v Praze, jsou zkušenosti však jiné. S první vlnou mimořádných opatření v důsledku epidemie koronaviru zájem o koupi nemovitosti značně klesnul. Tato situace však netrvala dlouho a na cenu nemovitostí neměla žádný zásadní vliv. V současné době zájem o koupi nemovitostí v Praze opět klesá. Dle mého názoru je tato situace způsobena především silnou závislostí pražského realitního trhu na turistech a cizincích.

Bydlení je, a vždy bude základní životní potřebou

Pro uchopení celé situace je nutné si uvědomit, že bydlení je zásadní životní potřebou každého z nás. Bydlet se bude vždy bez ohledu na ekonomickou situaci ve světě.

V případě koupě nemovitosti se jedná o dlouhodobou investici. Ekonomické krize a propady ovlivňují vaši nemovitost pouze krátkodobě. Mějte tedy na paměti, že z dlouhodobého hlediska se vždy jedná o velmi stabilní a stále rostoucí investici.

Máte zájem o konzultaci nebo potřebujete poradit s koupí či prodejem nemovitosti? Neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme.

Pevné zdraví přeje za kolektiv Musil Reality,

Tomáš Musil

Zadejte alespoň tři znaky