Pojištění nemovitosti a domácnosti není totéž

Pojištění nemovitosti a domácnosti není totéž
Pojištění nemovitosti a domácnosti není totéž

Jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti?

Často se setkávám s nejasnostmi ohledně pojištění nemovitosti a domácnosti. Pro jednodušší pochopení si představte dům nebo byt jako zmenšenou stavebnici, kterou můžeme uchopit do rukou. V případě, že naši nemovitost obrátíme vzhůru nohama, tak vše, co by vypadlo je součástí domácnosti. Ostatní je nemovitost. Za domácnost tedy považujeme nábytek, spotřebiče, knihy, oblečení, elektroniku, šperky, sportovní vybavení nebo například zahradní techniku.

Obecně také můžeme říct, že pojištění domácnosti, by měl mít spolu s pojištěním odpovědnosti zřízené především nájemník nemovitosti.

Pojištění nemovitosti

Opět se vrátíme k příkladu stavebnice. Za nemovitost se počítá pevná část, která při přetočení stavebnice zůstane v rukou. V rámci pojištění nemovitosti můžete pojistit vše, co je pevně spojeno se zemí. Tedy stěny, střecha, podlahy, okna, omítka, vestavěný nábytek a vestavěné spotřebiče, zabezpečovací systém, solární panely, klimatizace nebo například bojler. Do pojištění nemovitosti můžeme zahrnout také vedlejší stavby, například garáže, zahradní domky, pergoly, kůlny, bazény nebo ploty. V případě bytů však toto pojištění může být součástí hromadného pojištění celého objektu. Proto je vždy potřeba si ověřit rozsah limity konkrétního pojištění nemovitosti. 

Jaké jsou limity pro pojištění nemovitosti?

Pokud by se jednalo o pojištění nemovitosti, ve které sami žijete, je nejvhodnější variantou mít sjednané komplexní pojištění zahrnující jak pojištění domácnosti, tak i nemovitosti.
V případě nemovitosti k pronájmu je tato pojistka starostí majitele objektu.

Výše limitů u zmíněných pojistek je individuální. Dá se však říci, že plnění u pojištění nemovitosti se nastavuje na hodnotu nové nemovitosti. Tedy na částku, za kterou by se nemovitost prodala na aktuálním trhu. V případě pojištění domácnosti by maximální částka pojistného plnění, při totální škodě, měla odpovídat hodnotě vybavení nemovitosti.

Pozor byste si však měli dát především na pojistné podmínky. Základem je jejich řádné prostudování, tak aby vás v případě pojistné události nečekalo překvapení v podobě zamítnutí vyplacení pojistné částky. 

V případě, že máte jakékoliv otázky, neváhejte nás nezávazně kontaktovat. Rádi vám pomůžeme.

Za tým Musil Reality vám přeji hezký den 

Lukáš Prokop

Zadejte alespoň tři znaky