Vyplatí se prodávat nemovitost přes realitní kancelář nebo vlastními silami?

11.03.2020

Možná jste už před tímto rozhodnutím stáli. Prodávat nemovitost, která je často naším hlavním, ne-li jediným majetkem, je v podstatě životně důležité rozhodnutí. Pojďme se proto podívat, zda se vyplatí prodat nemovitost sám, nebo za pomoci realitní kanceláře. No toto téma, pro vás sepsal užitečný článek majitel naší kanceláře Musil Reality, pan Tomáš Musil.

Prodávat nemovitost bez RK vyžaduje zkušenosti a odborné znalosti

Při prodeji vašeho domu, bytu nebo jiného nemovitého majetku hrají zásadní roli tyto dva požadavky:

Za svoji nemovitost chci dostat co nejvíce peněz Nechci o nemovitost nebo o peníze z jejího prodeje přijít

Pokud jste znalí realitní problematiky, vyznáte se v cenách nemovitostí, orientujete se v právních problémech, máte zkušenosti s marketingem i prezentací a také dostatek času, pak je možné pustit se do prodeje na vlastní pěst. Mám ale za to, že vše výše uvedené běžný člověk nezná a času také nemá nazbyt. Máte tedy možnost obrátit se na odborníky.

Prodávat nemovitost „bez realitky“ neznamená ušetřit peníze

Na chvíli si představíme, že jste se rozhodli prodávat nemovitost bez pomoci odborníků. V tomto případě bych jednoznačně nedoporučil internetové platformy a servery typu „bez kanceláře či realitky“. Nyní je jich v České republice více a mají masivní reklamní podporu v médiích. Každému rozumnému člověku je asi jasné, že pokud reklamu na prodej bez realitní kanceláře slyší a vidí denně, pak to musí stát spoustu peněz a tím pádem je tato reklama na prodej domu či bytu bez provize nesmysl. Z čeho by se pak taková reklama platila a proč by ji vůbec někdo dělal, když na tom nechce vydělat? Pokud se na podmínky takového zprostředkovatele podíváte blíže, tak zjistíte, že to vůbec není levné. A navíc si většinu věcí musíte zařídit sami. Úsměvné jsou i garance takových serverů o tom, že když to nedopadne, tak vám vrátí peníze… No, to je mi novinka. Vždyť to je naprosto běžné! Pokud vám klasická realitní kancelář vaši nemovitost neprodá, tak vám také provizi neúčtuje.

Z pohledu realitního poradce působícího v branži přes 15 let je pak úsměvné, nebo spíše smutné i to, že za takovými servery stojí většinou bývalí, neúspěšní realitní poradci, kteří jen využívají toho, že v České republice ještě není důvěra lidí v realitní kanceláře taková, jako v zahraničí. Například v Anglii nebo v USA žádné také servery, nabízející prodej nemovitosti bez profesionálního poradce neexistují. Nebo jsou na okraji zájmu. Je to logické. Když chci něco udělat pořádně, tak na to potřebuji odborníka, kterého pak musím zaplatit.

Prodej nemovitosti za pomoci realitního poradce jako nejlepší volba

Druhou možností je tedy realitní poradce, nebo kancelář, která prodej vaší nemovitosti kompletně zajistí. Jak ale poznat kvalitní, spolehlivou a profesionální realitní kancelář? Zde jednoznačně doporučuji osobní referenci. Zeptejte se svých známých, kamarádů či kolegů, kteří někdy prodávali, kupovali nebo pronajímali nemovitost. Mělo by vás zajímat, jak byli se službami realitní kanceláře spokojení a jak dlouho celý proces trvat. Jedině tato osobní zkušenost má vypovídající hodnotu. Nedejte na nabubřelé reklamy a klamavá hesla. Často se za nimi skrývají jen sliby.

Kvalitní realitní kancelář sice bude chtít za své služby zaplatit, ale vždy se to vyplatí.  Za vaši nemovitost totiž často dostanou více peněz, než byste čekali. A především celou transakci zrealizují, zabezpečí a dovedou do zdárného konce. O vašem ušetřeném času ani nemluvě.

Přemýšlíte nad prodejem nemovitosti? Vyzkoušejte naši realitní kancelář Musil Reality

Jsme olomoucká, rodinná společnost Musil Reality, která se úspěšně pohybuje na trhu s nemovitostmi už roku 2003. Zabýváme se správou, prodejem i financováním nemovitostí a zakládáme si na komplexních službách. Dále pro své klienty zajišťujeme pronájem a správu bytových a nebytových prostor, ale i makléře kupujícího skrze www.spravain.cz.

V neposlední řadě řešíme kompletní pojištění budov, ale i jejich profesionální údržbu a opravy. V rámci komplexního facility managementu nabízíme i služby hodinového manžela. 

Pokud se tedy poohlížíte po ověřené realitní kanceláři v Olomouckém kraji, pak zvolte Musil Reality a naše služby doporučení přáteli. A pokud právě prodáváte nebo poptáváte nemovitost?

V tom případě přeji mnoho štěstí při realizaci prodeje, koupě nové nemovitosti nebo jejím pronájmu a šťastnou ruku při výběru profesionála, který vám celou transakci zařídí a zrealizuje. Vyplatí se to!

Pěkný den, Tomáš Musil

www.musilreality.cz

Město / Obec
Druh nemovitosti
 • Profesionální home staging nemovitosti

  04.06.2020

  Profesionální home staging jako nedílná součást efektivní prezentace nemovitosti, díky kterému zvedneme její hodnotu dokonce o několik procent. Co home staging obnáší a jaké jsou jeho reálné výsledky pro klienty Musil Reality? Na to se podíváme v následujícím článku.

 • Prodej domu bez realitky nemusí znamenat více peněz, ale více starostí

  06.05.2020

  U prodeje domu takzvaně „bez realitky“ se může na první pohled zdát, že ušetříte provizi, kterou po vás realitní kancelář požaduje. Celý proces je ale mnohem komplikovanější. Tak si ho pojďme detailně rozebrat. Ať se v případě prodeje vašeho domu, bytu nebo jiné nemovitosti rozhodnete správně.

 • Co byste měli vědět o přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí?

  23.04.2020

  Daň z nabytí nemovitých věcí je typ daně, kterou je nutné v České republice uhradit po nabytí, chcete-li po koupi bytu, domu, pozemku, chaty apod. Vyjma nemovitostí, které mají z úhrady této daně výjimku. Existence této daně je více než spornou otázkou a je předmětem mnoha diskuzí. Logicky, protože za své, již jednou zdaněné peníze, kupujete nemovitost, a musíte za to znovu platit další daň.

 • Proč se pronájem bytu bez realitky nevyplatí?

  08.04.2020

  Služby, kde je vyžadována odbornost, se na každý pád vyplatí svěřit specialistům. A reality jsou právě takovou činností, kterou by měli vykonávat jen a pouze odborníci. Pronájem bytu bez realitky je toho výborným příkladem.

 • Vliv epidemie coronaviru na ceny nemovitostí v Olomouckém kraji

  02.04.2020

  To, že je současná situace kolem epidemie coronaviru počátkem ekonomické krize, dnes tuší téměř každý. Jak velký bude dopad mimořádných hygienických opatření na celosvětovou ekonomiku není ale zatím zcela jasné. S jistotou můžeme říci, že následky současné situace budou značné a další ekonomická krize je takzvaně za dveřmi. Jak se projeví pandemie coronaviru a jak následné ekonomické krize ovlivní vývoj ceny nemovitostí v Olomouckém kraji? To je v poslední době asi nejčastější dotaz našich klientů, na který se vám nyní snažím stručně odpovědět.

 • Video prezentace nemovitosti

  12.03.2020

  Video prezentace nemovitosti jako rozdílový prvek úspěšného prodeje nebo pronájmu

 • Realitní kancelář

  11.03.2020

  Prodej, koupě, nebo pronájem nemovitosti je zásadní životní rozhodnutí. Jak poznám dobrou realitní kancelář? Mrkněte na nový článek od Musil Reality.

 • Ceny nemovitostí rostou

  11.03.2020

  Víte, proč ceny nemovitostí neustále rostou? A co na to hypotéky? Na rostoucí trend se podíváme v článku s majitelem Musil Reality, Tomášem Musilem.

 • Prezentace nemovitostí

  11.03.2020

  Každá prezentace nemovitostí má svá úskalí. Pojďme se společně s Tomášem Musilem podívat, jakých chyb se inzerenti nejčastěji dopouštějí.

 • Prodávat nemovitost

  11.03.2020

  Vyplatí se prodávat nemovitost sám nebo přes realitní kancelář? Užitečné rady pro vás shrnul majitel společnosti Musil Reality, pan Tomáš Musil.

Je vyžadován e-mail

Spinner

Pro zpřístupnění této stránky prosím zadejte svůj e-mail.