Jak poznám dobrou realitní kancelář

11.03.2020

Pokud mi doma nesvítí světla, nejdou zásuvky, uniká plyn, teče střechou nebo kape kohoutek, a sám na opravu nestačím, tak se obrátím na odborníky. Ti zruční si mohou některé poruchy opravit sami. Se složitějšími a odbornějšími opravami je ale i tak nutné kontaktovat odbornou firmu. Víte, jak dobrou realitní kancelář poznáte? Na to vám odpovím v následujícím článku.

Optimální realitní kancelář můžete najít díky doporučení

Prodej, koupě, nebo pronájem nemovitosti je jistě zásadní životní rozhodnutí, kde jsou ve hře většinou nemalé finanční prostředky. Proto je dobré svěřit takto zásadní věc odborníkům. Například unikající plyn v domě si také majitel domu neopravuje sám, protože by klidně mohl přijít o všechno.

Jak ale poznám takového realitního odborníka? Troufnu si říci, že je to stejné jako s těmi opravami doma. V první řadě jsou doporučení a osobní reference. Jestliže mám z minulosti osobní a dobrou zkušenost s nějakou firmou, tak se na ni většinou obrátím znovu. Pokud tuto zkušenost osobně nemám, nebo jsem nikdy nic takového neřešil, tak se poradím s někým, o kom vím, že tyto zkušenosti má. Většinou jde o někoho blízkého. Ten se jistě rád o své zkušenosti podělí a nějakou spolehlivou firmu my doporučí. V první řadě jsou tedy reference a osobní doporučení nebo zkušenost.

S hledáním realitní kanceláře vám pomůže internet

Pokud žádnou referenci ani zkušenost nemám, tak pak je tu internet. Doporučuji si udělat takové malé výběrové řízení. Tady vytipovat si na internetu například tři realitní kanceláře a oslovit je se svým požadavkem. Ideálně hledejte kancelář, která má dle svojí historie zkušenost s něčím podobným, co budete požadovat vy. Tedy například již realizovali prodej nebo pronájem podobné nemovitosti, jako mám já. Často působí v mé lokalitě nebo se na ni přímo specializují, mají profesionální webové stránky, jsou na internetu aktivní, mají na internetu dobré reference, které lze snadno ověřit a podobně. Rozhodně nedejte na výrazné reklamní kampaně a velikost kanceláře. Ta je často na škodu, protože i v realitním oboru platí, že kvantita neznamená kvalitu. S makléři se pak nezávazně sejděte a váš požadavek osobně s každým zvlášť proberte.

Při osobním jednání se zaměřte hlavně na to, jak na vás daný makléř působí, zda vám je sympatický, jestli je jeho vyjadřování na úrovni a jeví se vám dostatečně profesionálně. Je třeba si uvědomit, že tomuto člověku svěříte např. prodej svého, často jediného, majetku nemalé hodnoty a budete s ním často v kontaktu a v podstatě vás bude reprezentovat v očích kupujících. Zásadní také bude, zda se dohodnete na „penězích“. Tedy zda se shoduje vaše představa o prodejní ceně, o výši provize, formě spolupráce a tak dále. Nicméně i zde doporučuji střízlivý odhad situace a nedat na přehnané sliby tipu: „…pane, to prodáme za mnohem více než konkurence, nám nemusíte nic platit, jsem největší, nejlepší…“. Podobné nereálné sliby by měly takového makléře okamžitě z mého hledáčku vyřadit.

Jak postupovat po výběru realitní kanceláře?

Pokud máte realitní kancelář, se kterou chcete spolupracovat, konečně vybranou, tak s ní doporučuji uzavřít výhradní dohodu o zastupování. Dáváte tím jasně najevo, že v ní máte důvěru. Můj názor je ten, že bez výhradního pověření nelze spolupracovat s opravdovým odborníkem. Ten totiž chce mít vaši důvěru a nějakou garanci. Jinak se do takové spolupráce ani nepustí. Výhradní dohodu však neuzavírejte na dlouhou dobu, obecně doporučuji 3 měsíce. Během této doby se totiž může ukázat, že váš odhad a výběr makléře nebyl správný, protože kancelář s vámi např. špatně komunikuje, neodvádí práci, kterou slíbili a podobně. Pokud je smlouva na delší dobu, tak se pak spolupráce velmi těžko ukončuje.

Je jasné, že za odvedenou práci musíte odborníkovi i zaplatit. Téma výše provizí, kdo je platí a podobně probereme v našem dalším článku. Zde jen závěrem jedna rada. Solidní realitní kancelář si nikdy nebere žádnou provizi dopředu. Peníze inkasuje vždy až ve chvíli, kdy svoji práci odvedla. Většinou tedy až poté, kdy je celá transakce hotova a vy již máte peníze za nemovitost na účtu. Pokud se jim realizace nepodaří, tak si nic neúčtují. Ani instalatérovi byste přece neplatili, pokud by kapající kohoutek neopravil.

Realitní kancelář Musil Reality

Pokud se pustíte do hledání správné realitní kanceláře v Olomouckém kraji, pak určitě zařaďte do hledáčku i naši firmu. Jsme rodinná společnost Musil Reality, která se zabývá správou, prodejem a financováním nemovitostí už od roku 2003.

Zakládáme si na komplexních službách, jako je profesionální prodej nemovitostí včetně jejich nejvhodnějšího financování. Dále se zaměřujeme na pronájem a správu bytových a nebytových prostor i makléře kupujícího skrze www.spravain.cz. Zajišťujeme investice do nemovitostí, pojištění staveb, údržbu i opravy a poskytujeme také služby hodinového manžela.

Hledáte-li zkušenou realitní kancelář z Olomouce s přátelským i profesionálním jednáním, obraťte se na Musil Reality a zvolte naše služby doporučené přáteli.

Pěkný den, Tomáš Musil

www.musilreality.cz

Město / Obec
Druh nemovitosti
 • Jaká je situace na trhu bydlení v Olomouci?

  22.02.2021

  Víte, jaký je prozatímní dopad epidemie koronaviru na vývoj cen nemovitostí? A jaké ceny můžete očekávat při hledání bydlení v Olomouci? Přečtěte si nejnovější článek od Tomáše Musila, majitele Musil Reality.

 • Ovlivňuje pandemie koronaviru ceny nemovitostí?

  18.10.2020

  Jak velký bude dopad ekonomické krize na trh nemovitostí a zda můžeme očekávat změny cen nemovitostí spojené s mimořádnými nařízeními se dozvíte v článku od Tomáše Musila, majitele Musil Reality.

 • Zprostředkováváme prodej jedinečného historického domu v Olomouci

  04.09.2020

  Ve výhradním zastoupení nabízíme prodej krásného objektu v historickém centru města Olomouce. Ideální jako investiční nemovitost. Navštivte s námi objekt s vysokou historickou hodnotou.

 • Jak se projeví zrušená daň z nabytí nemovitosti?

  22.07.2020

  V červenci roku 2020 vláda schválila návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Jak se zachovat v případě, že jsem daň již zaplatil a jakou úlohu hrají časové testy? V čem spatřujeme hlavní přínos a je opravdu vhodná doba na nákup nemovitosti? Odpoví Tomáš Musil.

 • Profesionální home staging nemovitosti

  04.06.2020

  Profesionální home staging jako nedílná součást efektivní prezentace nemovitosti, díky kterému zvedneme její hodnotu dokonce o několik procent. Co home staging obnáší a jaké jsou jeho reálné výsledky pro klienty Musil Reality? Na to se podíváme v následujícím článku.

 • Prodej domu bez realitky nemusí znamenat více peněz, ale více starostí

  06.05.2020

  U prodeje domu takzvaně „bez realitky“ se může na první pohled zdát, že ušetříte provizi, kterou po vás realitní kancelář požaduje. Celý proces je ale mnohem komplikovanější. Tak si ho pojďme detailně rozebrat. Ať se v případě prodeje vašeho domu, bytu nebo jiné nemovitosti rozhodnete správně.

 • Co byste měli vědět o přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí?

  23.04.2020

  Daň z nabytí nemovitých věcí je typ daně, kterou je nutné v České republice uhradit po nabytí, chcete-li po koupi bytu, domu, pozemku, chaty apod. Vyjma nemovitostí, které mají z úhrady této daně výjimku. Existence této daně je více než spornou otázkou a je předmětem mnoha diskuzí. Logicky, protože za své, již jednou zdaněné peníze, kupujete nemovitost, a musíte za to znovu platit další daň.

 • Proč se pronájem bytu bez realitky nevyplatí?

  08.04.2020

  Služby, kde je vyžadována odbornost, se na každý pád vyplatí svěřit specialistům. A reality jsou právě takovou činností, kterou by měli vykonávat jen a pouze odborníci. Pronájem bytu bez realitky je toho výborným příkladem.

 • Vliv epidemie coronaviru na ceny nemovitostí v Olomouckém kraji

  02.04.2020

  To, že je současná situace kolem epidemie coronaviru počátkem ekonomické krize, dnes tuší téměř každý. Jak velký bude dopad mimořádných hygienických opatření na celosvětovou ekonomiku není ale zatím zcela jasné. S jistotou můžeme říci, že následky současné situace budou značné a další ekonomická krize je takzvaně za dveřmi. Jak se projeví pandemie coronaviru a jak následné ekonomické krize ovlivní vývoj ceny nemovitostí v Olomouckém kraji? To je v poslední době asi nejčastější dotaz našich klientů, na který se vám nyní snažím stručně odpovědět.

 • Video prezentace nemovitosti

  12.03.2020

  Video prezentace nemovitosti jako rozdílový prvek úspěšného prodeje nebo pronájmu

Je vyžadován e-mail

Spinner

Pro zpřístupnění této stránky prosím zadejte svůj e-mail.