Vliv epidemie coronaviru na ceny nemovitostí v Olomouckém kraji

02.04.2020

To, že je současná situace kolem epidemie coronaviru počátkem ekonomické krize, dnes tuší téměř každý. Jak velký bude dopad mimořádných hygienických opatření na celosvětovou ekonomiku není ale zatím zcela jasné. S jistotou můžeme říci, že následky současné situace budou značné a další ekonomická krize je takzvaně za dveřmi. Jak se projeví pandemie coronaviru a jak následné ekonomické krize ovlivní vývoj ceny nemovitostí v Olomouckém kraji? To je v poslední době asi nejčastější dotaz našich klientů, na který se vám nyní snažím stručně odpovědět.

Ceny nemovitostí v Olomouckém kraji za poslední krize v roce 2008

Jakékoliv přesné prognózy by byly čistou spekulací. Zatím nikdo neví, jak bude situace ohledně coronaviru pokračovat a nikdo ani přesně neví, jak velký bude její následný ekonomický dopad. Můžeme však vyjít ze zkušeností z poslední ekonomické krize v roce 2008. Vzhledem k tomu, že sám působím na trhu nemovitostí zejména v Olomouckém kraji, tak vycházím především z dat pro tuto oblast.

Poslední ekonomická krize v letech 2008 a 2009 měla v Olomouci a Olomouckém kraji tyto dopady na obchod s nemovitostmi:

• Snížení počtu poskytovaných hypotečních úvěrů• Snížení cen nemovitostí v horších lokalitách až o 30%• Snížení počtu prodávaných a kupovaných nemovitostí• Zvýšení zájmu o nájemní bydlení• Zvýšení počtu výhodných (spekulativních) koupí

Důležité je zmínit, že dopad každé krize je pouze dočasný a z dlouhodobého hlediska nemá na ceny nemovitostí velký vliv. Jako důkaz pro své tvrzení se opět vrátím do období krátce po roce 2009. Už v roce 2010 totiž začaly ceny nemovitostí opět růst. V roce 2017 se pak nemovitosti v Olomouci dostaly na své historické maximum a pokles jejich cen nebyl v dohlednu, protože zájem i poptávka neustále rostla. Tato situace pokračovala prakticky až do dnes. Je třeba také uvést, že tehdejší krize neměla téměř žádný dopad na kvalitní nemovitosti ve výborných lokalitách, jejichž cena se ani v době krize nesnížila.

Ceny nemovitostí ovlivní jakákoliv krize pouze krátkodobě

Mám za to, že dopad další ekonomické krize bude podobný. Již nyní některé banky omezují a zpřísňují poskytování hypotečních úvěrů, čímž se sníží poptávka po nemovitostech. Z krátkodobého hlediska se dá očekávat snížení zájmu o koupi předražených nemovitostí v horších lokalitách a nemovitostí na okraji tržního spektra. Obchod se zajímavými nemovitostmi se pravděpodobně zastaví, protože ze strany jejich vlastníků nebude zájem tyto nemovitosti prodat. Předpokládám zvýšení zájmu o nájemní bydlení a možný růst ceny nájmů. Je možné, že se zvýší prostor pro spekulativní investory a naskytne se šance k zajímavé koupi.

Pro celé uchopení blížící se situace si musíme závěrem uvědomit dvě základní věci. Bydlení je zásadní životní potřeba a bydlet se bude vždy, bez ohledu na světovou ekonomickou situaci. Tou druhou je nesporný fakt, že v případě koupě nemovitosti se jedná o dlouhodobou investici. Mějte tak na paměti, že ekonomické krize a propady trhů mohou ovlivnit cenu vaší nemovitosti pouze na krátkou dobu, nicméně z dlouhodobého hlediska se jedná o investici velmi stabilní a trvale rostoucí.

V případě zájmu o konzultaci mne proto neváhejte kontaktovat.

Pevné zdraví přeje za kolektiv Musil Reality,

Tomáš Musil

Město / Obec
Druh nemovitosti
 • Ovlivňuje pandemie koronaviru ceny nemovitostí?

  18.10.2020

  Jak velký bude dopad ekonomické krize na trh nemovitostí a zda můžeme očekávat změny cen nemovitostí spojené s mimořádnými nařízeními se dozvíte v článku od Tomáše Musila, majitele Musil Reality.

 • Zprostředkováváme prodej jedinečného historického domu v Olomouci

  04.09.2020

  Ve výhradním zastoupení nabízíme prodej krásného objektu v historickém centru města Olomouce. Ideální jako investiční nemovitost. Navštivte s námi objekt s vysokou historickou hodnotou.

 • Jak se projeví zrušená daň z nabytí nemovitosti?

  22.07.2020

  V červenci roku 2020 vláda schválila návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Jak se zachovat v případě, že jsem daň již zaplatil a jakou úlohu hrají časové testy? V čem spatřujeme hlavní přínos a je opravdu vhodná doba na nákup nemovitosti? Odpoví Tomáš Musil.

 • Profesionální home staging nemovitosti

  04.06.2020

  Profesionální home staging jako nedílná součást efektivní prezentace nemovitosti, díky kterému zvedneme její hodnotu dokonce o několik procent. Co home staging obnáší a jaké jsou jeho reálné výsledky pro klienty Musil Reality? Na to se podíváme v následujícím článku.

 • Prodej domu bez realitky nemusí znamenat více peněz, ale více starostí

  06.05.2020

  U prodeje domu takzvaně „bez realitky“ se může na první pohled zdát, že ušetříte provizi, kterou po vás realitní kancelář požaduje. Celý proces je ale mnohem komplikovanější. Tak si ho pojďme detailně rozebrat. Ať se v případě prodeje vašeho domu, bytu nebo jiné nemovitosti rozhodnete správně.

 • Co byste měli vědět o přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí?

  23.04.2020

  Daň z nabytí nemovitých věcí je typ daně, kterou je nutné v České republice uhradit po nabytí, chcete-li po koupi bytu, domu, pozemku, chaty apod. Vyjma nemovitostí, které mají z úhrady této daně výjimku. Existence této daně je více než spornou otázkou a je předmětem mnoha diskuzí. Logicky, protože za své, již jednou zdaněné peníze, kupujete nemovitost, a musíte za to znovu platit další daň.

 • Proč se pronájem bytu bez realitky nevyplatí?

  08.04.2020

  Služby, kde je vyžadována odbornost, se na každý pád vyplatí svěřit specialistům. A reality jsou právě takovou činností, kterou by měli vykonávat jen a pouze odborníci. Pronájem bytu bez realitky je toho výborným příkladem.

 • Vliv epidemie coronaviru na ceny nemovitostí v Olomouckém kraji

  02.04.2020

  To, že je současná situace kolem epidemie coronaviru počátkem ekonomické krize, dnes tuší téměř každý. Jak velký bude dopad mimořádných hygienických opatření na celosvětovou ekonomiku není ale zatím zcela jasné. S jistotou můžeme říci, že následky současné situace budou značné a další ekonomická krize je takzvaně za dveřmi. Jak se projeví pandemie coronaviru a jak následné ekonomické krize ovlivní vývoj ceny nemovitostí v Olomouckém kraji? To je v poslední době asi nejčastější dotaz našich klientů, na který se vám nyní snažím stručně odpovědět.

 • Video prezentace nemovitosti

  12.03.2020

  Video prezentace nemovitosti jako rozdílový prvek úspěšného prodeje nebo pronájmu

 • Realitní kancelář

  11.03.2020

  Prodej, koupě, nebo pronájem nemovitosti je zásadní životní rozhodnutí. Jak poznám dobrou realitní kancelář? Mrkněte na nový článek od Musil Reality.

Je vyžadován e-mail

Spinner

Pro zpřístupnění této stránky prosím zadejte svůj e-mail.