Jaká je situace na trhu bydlení v Olomouci?

Jaká je situace na trhu bydlení v Olomouci?
Jaká je situace na trhu bydlení v Olomouci?

Víte, jaký je prozatímní dopad epidemie koronaviru na vývoj cen nemovitostí? Budou nemovitosti levnější? A jaké ceny můžete očekávat při hledání bydlení v Olomouci? Přečtěte si nejnovější článek od Tomáše Musila, majitele Musil Reality.

Současná situace na trhnu bydlení v Olomouci

Na podzim roku 2020 jsem se věnoval předpovědi vývoji cen v době pandemie. Nyní současnou situaci shrnu a řeknu, jak se vliv epidemie a extrémní poptávky po nemovitostech v Olomouckém kraji odrazil na realitním trhu.

Během první vlny koronavirové pandemie a zejména po ní se ukázalo, že zájem o bydlení v Olomouci a Olomouckém kraji výrazně vzrostl. Počet kupců je i v současné době extrémní, prodává se všechno a prakticky za cokoliv. Lze s jistotou říct, že na cenu nemovitostí pandemie nemá žádný negativní vliv, ba naopak. Zájem o nemovitosti v této lokalitě je trvale vysoký a nadále roste.

Bude bydlení v Olomouci levnější?

Na tuto otázku bohužel nemám pozitivní odpověď. Cena bydlení v Olomouci a celém Olomouckém kraji se pravděpodobně nedočká poklesu. Koupit dům nebo pozemek v Olomouci je v současné době téměř nereálné. Z tohoto důvodu jsme museli u nás, v Musil Reality, přehodnotit systém prodeje nemovitostí. Stává se totiž, že zájem o nabízené nemovitosti je tak vysoký, že nejsme schopni vybrat jednoho kupce. Zvolili jsme systém dražby. Podle mého názoru jde o jedinou možnost, jak kvalitně zastupovat zájmy prodávajícího. Tedy získat při prodeji jeho nemovitosti co nejvíce a zároveň nepoškodit nikoho ze zájemců „neprůhledným“ jednáním.

Systém prodeje bydlení v Olomouci

V Musil Reality disponujeme speciální a transparentní metodou dražeb, kterou si cení jak prodávající, tak kupující. Od ledna roku 2020 do konce ledna 2021 jsme vydražili desítku nemovitostí ke spokojenosti všech stran.

Obecně můžeme říct, že cena bydlení v Olomouci neustále roste. Dražší jsou zejména nemovitosti ke koupi přímo v Olomouci. Za tuto skutečnost může zejména extrémní poptávka.

Naopak u nájmů sledujeme stagnaci cen. Ceny pronájmů již nerostou takovou rychlostí, jako tomu bylo v posledních třech letech. Dle mého názoru není menší poptávka po nájemním bydlení, ale větší nabídka. Za poslední dva roky se totiž v Olomouci dostavělo okolo 2 000 nových bytů.

Plní se tedy to, co jsem jako realitní poradce vždy avizoval. Nemovitosti levnější nebudou. Ceny nemovitostí trvale porostou, a proto můžeme brzy očekávat dobu, kdy vlastnit nemovitost nebude běžné.

Máte zájem o konzultaci nebo potřebujete poradit s koupí či prodejem nemovitosti? Neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme.

Pevné zdraví přeje za kolektiv Musil Reality, Tomáš Musil.

Zadejte alespoň tři znaky