Jaká je současná tržní situace nájemního bydlení v Olomouci?

Jaká je současná tržní situace nájemního bydlení v Olomouci?
Jaká je současná tržní situace nájemního bydlení v Olomouci?

Ceny nemovitostí k prodeji trvale rostou. Můžeme očekávat také růst cen u nájemního bydlení v Olomouci? Přečtěte si nejnovější článek od Tomáše Musila, majitele Musil Reality, kde se věnuje současné výši nájemného v celém Olomouckém kraji.

Současná cena nájemního bydlení v Olomouci

Jak jsem psal v minulém článku, vývoj cen nemovitostí ke koupi v Olomouci a Olomouckém kraji roste.  V případě nájemního bydlení mám pozitivní zprávu pro nájemníky a zájemce bytu přímo v Olomouci. Zde se růst cen za tento typ bydlení zastavil a výše nájemného postupně klesá. Majitelé investičních nemovitostí se však nemusí obávat. Jedná se spíše o ustálení cen nájmů po mnoha letech trvalého růstu.

Za poklesem cen nájemního bydlení v Olomouci stojí především převis nabídky nad poptávkou přímo ve městě. Vysokou nabídku bytů k pronájmu ovlivňuje především:

  • Dokončení cca 2 000 nových bytů v Olomouci za poslední dva roky
  • Chuť investorů nakupovat investiční byty přímo v Olomouci
  • Epidemie koronaviru – díky distanční výuce chybí v Olomouci přibližně 10 000 studentů, kteří za běžné situace značně ovlivňují zájem o nájemní bydlení v Olomouci
  • Do nabídky pronájmů se dostali také nemovitosti, které před epidemií sloužili pouze ke krátkodobému pronájmu typu Airbnb

Nabídka nájemního bydlení v Olomouci je široká

Již delší dobu sledujeme, že do pozadí zájmu se dostávají méně kvalitní nemovitosti v horším stavu a lokalitách nebo nemovitosti s nějakou tržní nevýhodou. Například bez balkónu nebo parkovacího místa. Zájemci o nájemní bydlení v Olomouci si nyní mají z čeho vybírat a podle toho se také chovají.

Před začátkem pandemie jste v nabídce dvoupokojových bytů k pronájmu našli maximálně 20 nemovitostí. Dnes se jejich počet běžně pohybuje okolo 150–200. Obdobné je to u jednopokojových bytů. Nabídka rodinných bytů, tedy tří a více pokojových se však nezměnila. Pohybujeme se přibližně na 50 bytech v Olomouci v průběžné nabídce. Na základě těchto údajů můžeme vidět, že investoři nakupují především menší byty.

Klesají ceny nájemního bydlení v celém Olomouckém kraji?

Ceny nájmů se ustálili pouze v Olomouci. Menší města v okolí, jako je například Šternberk, Uničov, Přerov nebo Prostějov si i nadále drží cenu nájmů vysoko a pokles zde nesledujeme. Je to způsobeno vysokou poptávkou po nájemním bydlením v daných lokalitách.

Doporučení pro investory

Přemýšlíte nad koupí investičního bytu, ale nejste si jisti, zda je ten správný čas? Pro investory mám uklidňující zprávu. Nic zásadního se na trhu nájemního bydlení neděje, pouze se vyrovnala nabídka s poptávkou.

Při koupi investičního bytu v Olomouci bych doporučil orientovat se na kvalitní nemovitosti v dobrých lokalitách a byty bez zásadních tržních nevýhod. To vám vždy zaručí trvalý zájem o nemovitost, a tedy i stabilitu výše ceny nájmu bez vyšších výkyvů. Doporučuji také kupovat byty v okolí Olomouce, kde je poptávka trvale nad nabídkou. V těchto lokalitách je také i výrazně nižší kupní cena.

Máte zájem o konzultaci nebo potřebujete poradit s pronájmem nemovitosti? Neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme.

Pevné zdraví přeje za kolektiv Musil Reality, Tomáš Musil.

Zadejte alespoň tři znaky