Současná situace na trhu nemovitostí v Olomouckém kraji

Nacházíme se v realitní bublině? Jaký je prozatímní dopad epidemie koronaviru a války na Ukrajině na vývoj cen nemovitostí? Budou nemovitosti levnější? To je v poslední době asi nečastější dotaz našich klientů. Přečtěte si nový článek od Tomáše Musila, majitele Musil Reality, kde se dozvíte, jaká je současná situace na trhu nemovitostí v Olomouci a Olomouckém kraji a co můžeme do budoucna očekávat.

Má pandemie koronaviru a válka na Ukrajině vliv na cenu nemovitostí?

Článek na téma prognózy toho, co by se mohlo stát, jsme publikovali na podzim roku 2020. V tomto textu se tedy nebudeme zabývat tím, co by teoreticky mohlo nastat, ale tím, co již nastalo a jak se vliv epidemie, války a extrémní poptávky odráží na realitním trhu, a to zejména v Olomouci a Olomouckém kraji.

Během první vlny pandemie a zejména po ní se ukázalo, že zájem o nemovitosti v Olomouci a Olomouckém kraji značně roste. Stejný trend sledujeme i nyní. Prodává se všechno a prakticky za cokoliv a zájem kupců je extrémní. Po konzultaci s kolegy z oboru působících v Olomouckém kraji jsme se na této skutečnosti shodli všichni. Ano, dnes lze s jistotou říci, že na nemovitosti a jejich cenu v Olomouci a Olomouckém kraji nemá pandemie, či válka na Ukrajině vůbec žádný negativní vliv, právě naopak. Ceny nemovitostí v Olomouci trvale rostou. Může za to zejména extrémní poptávka. Zájem o koupi nemovitosti v Olomouci je totiž trvale velký a stále roste.

Je možné, že zvýšení úrokových sazeb u hypoték sníží extrémní poptávku po koupích určitého typu nemovitostí v Olomouci a okolí. Tuto skutečnost však zatím neevidujeme. Spíše předpokládáme, že určitý typ nemovitostí, který je kupován na hypoteční úvěry, bude obchodován méně. To může snížit cenu tohoto typu nemovitostí. Stále je však cítit intenzivní snaha movitějších klientů ochránit jejich prostředky před inflací, na což se nemovitosti jeví jako ideální a bezpečné. Tato klientela tedy podle mého názoru udrží ceny většiny nemovitostí na vysoké úrovni.

Můžeme očekávat zlevnění nemovitostí?

Na dotazy našich klientů, kdy se už dočkáme toho zlevnění, kdy to začne jít konečně dolů, atd musím bohužel odpovídat negativně. Tedy, že výrazně levnější nemovitosti v Olomouci pravděpodobně nebudou. 

Bydlení v Olomouci – nejčastější poptávka našich klientů

Koupit dům nebo pozemek přímo v Olomouci je věc téměř nereálná. U nás, v Musil reality, jsme již museli přehodnotit systém prodeje nemovitostí. Stává se totiž, že zájem o námi nabízené nemovitosti je tak velký, že nejsme schopni vybrat jednoho kupce, protože jich máme třeba deset. Začali jsme tedy takové nemovitosti dražit. Podle mého názoru jde o jedinou možnost, jak kvalitně zastupovat zájmy prodávajícího, tedy získat pro něj při prodeji jeho nemovitosti co nejvíce a zároveň nepoškodit nikoho ze zájemců nějakým neprůhledným jednáním, jak se často stává.

Máme pro systém dražeb speciální a velmi transparentní metodu, kterou si cení nejen prodávající, ale také kupující. Od ledna 2020 jsme dražili již desítky nemovitostí a vždy to vedlo ke spokojenosti jak prodávajících, tak kupujících.

Obecně lze tedy říci, že bydlení v Olomouci trvale zdražuje. Dražší jsou zejména nemovitosti ke koupi, přímo v Olomouci, za což může především extrémní poptávka a snaha lidí ochránit svoje úspory před inflací.

U nájmů sledujeme dlouhodobě drobný růst cen. Ceny pronájmů již nerostou tak razantně, jako v letech 2017 až 2020. Dá se říci, že se jejich růst zastavil, nebo rostou jen mírně. Podle našeho názoru není menší poptávka po nájemním bydlení, ale je větší nabídka. Za poslední roky se totiž v Olomouci dostavělo okolo 2.000 nových bytů a stavějí se další.

Plní se tedy to, co jsem jako realitní poradce vždy avizoval. Tedy, že nemovitosti levnější nebudou. Ba naopak, že ceny nemovitostí trvale porostou a také, že není daleko doba, kdy vlastnit nemovitost již nebude běžné.

V případě zájmu o konzultace mě neváhejte kontaktovat.

Za kolektiv Musil Reality přeji hezký a úspěšný den
Tomáš Musil, majitel Musil Reality

 

Zadejte alespoň tři znaky